Liga Campionilor: Rezultatele inregistrate marti in optimi

Postat la: 26.02.2020 - 09:45

Ziare.com va prezinta rezultatele inregistrate marti seara in prima mansa a optimilor de finala din Liga Campionilor.

Napoli - FC Barcelona 1-1 (Mertens '30 / Griezmann '56)

Chelsea - Bayern Munchen 0-3 (Gnabry '51, '54, Lewandowski '76)

In duelul cu Napoli, FC Barcelona a avut o prestatie lipsit de stralucire. Desi catalanii au avut o posesie sterila in startul meciului, scorul a fost deschis de Napoli, dupa o jumatate de ora de joc.

Belgianul Dries Mertens a prins un sut de zile mari din marginea careului si i-a adus in extaz pe fanii italieni.

Editarea s-a produs in cele din urma in minutul 57, cand Griezmann a marcat din pasa lui Semedo.

In celalalt meci al serii, Bayern a obtinut o victorie care ii da sanse mari sa ajunga in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, scor 3-0.

Primele doua goluri au fost marcate in partea secunda, dupa faze asemanatoare, cu Lewandowski in rolul de servant si Gnabry la finalizare. In minutul 76, polonezul a aparut si la finalizare si a facut 3-0 printr-o reluare din sase metri.

Meciurile retur vor avea loc pe 18 martie, de la ora 22:00.

Cum s-au marcat golurile:

76 - Lewandowski pune latul din sase metri dupa o centrare din partea stanga si Bayern are 3-0 la Londra!

56 - FC Barcelona egaleaza la Napoli la primul ei sut pe spatiul portii! Semedo paseaza in fata portii la Griezmann, iar acesta inscrie fara emotii!

54 - Gnabry face dubla pentru Bayern la Londra, pe contraatac, dintr-o noua pasa a lui Lewandowski!

51 - Bayern deschide scorul la Londra prin Gnabry, dupa o pasa excelenta a lui Lewandowski!

30 - Napoli deschide scorul cu FC Barcelona cu o executie superba a lui Mertens din 16 metri, care trimite mingea direct in vinclu!