Victorie pentru judo-ul românesc: 3 medalii importante la European Open Varșovia

Postat la: 02.03.2020 - 16:08

Victorie importantă pentru judo-ul românesc. Petr Zhukov a câștigat prima medalie pentru România în cadrul European Open de la Varșovia. Sportivul naturalizat la finalul anului trecut a reușit să spargă gheața și să cucerească prima lui medalie în calitate de judoka român.

Petr Zhukov, sportiv ce concurează la categoria 66 de kilograme, medaliat cu bronz la Open-ul Poloniei, a reușit să câștige toate meciurile ajungând în semifinale, unde a fost învins de Loreto Carmine, din Italia. În meciul pentru bronz, sportivul nostru s-a impus prin Wazari în fața ucraineanului Robert Hasangaev.

La competiția European Judo Open desfășurată în Polonia, țară noastră a reușit să mai câștige două medalii de bronz prin sportivele Dobre Ștefania -63 kg și Moscalu Serafima -70 kg, ultima fiind și ea naturalizata împreună cu sportivul rus, aflându-se acum la a doua medalie cucerită pentru România.