Sarbul Novak Djokovic a caștigat meciul cu Matteo Berrettini, de la Turneul Campionilor de la Londra: Meciul a durat o ora și patru minute

Postat la: 10.11.2019 17:55

Novak Djokovic (Serbia; 2 ATP) a debutat cu victorie la Turneul Campionilor de la Londra. Fostul lider mondial s-a impus de o manieră clară în fața lui Matteo Berrettini (Italia; 8 ATP), cu 6-2; 6-1. Meciul s-a desfășurat pe durata a o oră și patru minute, anunță MEDIAFAX.

Echilibrul în primul set s-a rupt pe final. Sportivii au abordat un joc prudent în debut, în care s-au concentrat să își câștige serviciul. Novak Djokovic a forțat la scorul de 3-2, când adversarul a servit pentru restabilirea egalității, și s-a distanțat la două game-uri. A mai bifat un break la scorul de 5-2 și a închis manșa după 30 de minute. Moralul căpătat în primul set s-a simțit în actul secund. Sârbul s-a distanțat repede la 4-0 pe tabelă și nu a mai cedat decât un singur game până la final.

Meciul a făcut parte din Grupa Bjorn Borg, în care se mai regăsesc Roger Federer (Elveția; 3 ATP) și Dominic Thiem (Austria; 5 ATP). Meciul dintre cei doi va avea loc tot duminică, de la ora României 22:00.