Romania s-a facut DE RAS cu pescarii din Insulele Feroe: Victorie chinuita, dupa 0-0 la pauza, Chiricheș s-a rupt in prima repriza

Postat la: 12.10.2019 20:55

Naționala de fotbal a României s-a făcut, din nou, de râs în preliminariile Campionatului European din 2020, chiar dacă a câștigat la scor de neprezentare! În Insulele Feroe, tricolorii au reușit o victorie pe final, prin golurile marcate de Pușcaș, Mitriță și Keșeru, care au marcat în ultimele 15 minute.

Căpitanul tricolorilor, Vlad Chiricheş, a părăsit terenul accidentat, în minutul 38, fiind înlocuit cu Rus. La pauză, Insulele Feroe și România se aflau la egalitate, scor 0-0.

George Pușcaș, atacantul lui Reading, a marcat, în minutul 74, din poziție de unu la unu cu portarul din Feroe, din acțiunea pornită de Nicolae Stanciu.

Adus din SUA și intrat din postura de rezervă, Alexandru Mitriță a închis tabela cu 7 minute înainte de final. Keșeru a marcat și el, în minutu 94, și a închis tabela, Insulele Feroe - România 0-3.

Echipele de start: Insulele Feroe - România

Insulele Feroe: Gunnar Nielsen - Heini Vatnsdal, Atil Gregersen, Rogvi Baldvinsson - G. Rolantsson, Hendriksson, H. Hansson, V. Davidsen - Solvi Vatnhamar, Klaemint Olsen, Joannes Bjartalid

România: Tătărușanu – Benzar, Nedelcearu, Chiricheș, Bancu – Hagi, Anton, Stanciu, Coman – Pușcaș, Andone

Rezerve: Radu, Niță – Toșca, Rus, Keșeru, Mogoș, Deac, Marin, Bordeianu, Mitriță, Nistor, Cicâldău