NEBUNIE TOTALA in Liga Campionilor: Ajax il da afara din Liga Campionilor pe Cristiano Ronaldo, iar Barcelona s-a distrat cu Manchester United - VIDEO

Postat la: 16.04.2019 23:56

Barcelona - Manchester United și Juventus - Ajax Amsterdam au fost partidele care au decis primele semifinaliste din acest sezon al Ligii Campionilor. Olandezii au făcut o nouă victimă celebră, după ce a eliminat-o, din optimi, pe actuala Campioana a Europei, Real Madrid.

Ultimul succes al lui Ajax în fața lui Juventus a fost în urmă cu 46 de ani. Însă, marți seara, noua echipă a lui Răzvan Marin a produs o nouă surpriză în Liga Campionilor, deși a fost condusă, după reușita lui Cristiano Ronaldo din minutul 28. Van de Beek a egalat după numai 6 minute, iar noul star al fotbalului mondial, de Ligt, a semnat calificarea în minutul 67. Cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar, Ziyech de la Ajax a marcat și el, dar arbitrul Clement Turpin a cerut intervenția sistemului VAR, iar reușita a fost anulată pentru off-side.

Vezi golurile AICI

În partida tur, meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 45, iar David Neres a restabilit egalitatea la începutul primei reprize.

Pe stadionul Nou Camp, Barcelona a pornit cu un avantaj în duelul pentru câștigarea unul loc în "careul de ași". În meciul tur, pe Old Trafford, gruparea pregătită de Ernesto Valverde s-a impus cu 1-0. Catalanii s-au impus cu 3-0 și se califică în semifinale, după ce în ultimele trei sezoane din Liga Campionilor au fost eliminați în sferturile de finală ale competiției.

Manchester United nu a mai reușit minunea din optimi, din fața celor de la PSG, când campioana Franței s-a impus cu 2-0 pe Old Trafford, iar pe stadionul Parc des Princes din Paris, United a câștigat cu 3-1 și s-a calificat în sferturile de finală.

Messi, în minutele 16 și 20, și Coutinho, în minutele 61, au stabilit un scor de neprezentare la Barcelona.