Ludogoreț Razgrad, calificata in șaisprezecimile Europa League; Villarreal, AC Milan și Lazio, invinse

Postat la: 08.12.2017 01:25

Ludogoreț Razgrad, campioana Bulgariei, s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Europa League la fotbal, joi, după ce a remizat în deplasare cu formația germană Hoffenheim, 1-1, în ultima etapă a grupelor, deși atacantul român Claudiu Keșeru a fost eliminat.

1d81420f-210d-431e-af00-2e4668f0cc2d

Într-o partidă cu calificarea pe masă, Hoffenheim a deschis scorul prin Philipp Ochs (25). Oaspeții au reușit egalarea prin Wanderson (62), dar au jucat finalul în inferioritate numerică, după ce Keșeru a primit direct cartonașul roșu în min. 83. Fundașul Cosmin Moți a fost integralist, iar Keșeru a fost introdus la pauză.

Campioana Croației, NK Rijeka, a produs marea surpriză a zilei, 2-0 cu AC Milan, într-un meci fără miză, rossoneri fiind deja câștigători ai grupei. La Rijeka nu a făcut parte din lot românul Florentin Matei.

Nici Ștefan Radu nu a fost în lotul echipei Lazio, învinsă în Belgia de Zulte-Waregem cu 3-2.

Villarreal a pierdut acasă cu Maccabi Tel Aviv, 0-1, în timp ce FC Astana a obținut calificarea după 1-0 cu Slavia Praga, în deplasare.

Brazilianul Junior Moraes (ex-Gloria Bistrița) a reușit un hat-trick pentru Dinamo Kiev, în meciul câștigat cu 4-1 în fața formației Partizan Belgrad.

S-au calificat în șaisprezecimile de finală ale competiției: Villarreal, FC Astana, Dinamo Kiev, Partizan Belgrad, Braga, Ludogoreț Razgrad, AC Milan, AEK Atena, Atalanta Bergamo, Olympique Lyon, Lokomotiv Moscova, FC Copenhaga, Viktoria Plzen, FCSB, Arsenal Londra, Steaua Roșie Belgrad, Red Bull Salzburg, Olympique Marseille, Ostersunds FK, Athletic Club Bilbao, Lazio, Nice, Zenit Sankt Petersburg, Real Sociedad. La acestea se adaugă din Liga Campionilor echipele ȚSKA Moscova, Celtic Glasgow, Atlético Madrid, Sporting Lisabona, Spartak Moscova, Napoli, RB Leipzig și Borussia Dortmund.

Rezultatele ultimei etape:

Grupa A
Slavia Praga — FC Astana 0-1
A marcat: Marin Anicic 38.

Villarreal — Maccabi Tel Aviv 0-1
A marcat: Nick Blackman 60.

Grupa B
Dinamo Kiev — Partizan Belgrad 4-1
Au marcat: Nikola Moroziuk 6, Junior Moraes 28, 31, 78 — penalty, respectiv Marko Jevtovic 45 — penalty.

Young Boys Berna — Skenderbeu 2-1
Au marcat: Guillaume Hoarau 55, Roger Assale 90+6, respectiv Enis Gavazaj 51.

Grupa C
Hoffenheim — Ludogoreț Razgrad 1-1
Au marcat: Philipp Ochs 25, respectiv Wanderson 62.
Cartonaș roșu: Claudiu Keșeru (Ludogoreț) 83.

Istanbul Bașakșehir — Sporting Braga 2-1
Au marcat: Edin Visca 10, Emre Belozoglu 77 — penalty, respectiv Raul 55.

Grupa D
Austria Viena — AEK Atena 0-0

NK Rijeka — AC Milan 2-0
Au marcat: Jakov Puljic 7, Mario Gavranovic 47.

Grupa E
Apollon Limassol — Everton Liverpool 0-3
Au marcat: Ademola Lookman 21, 27, Nikola Vlasic 87.

Atalanta Bergamo — Olympique Lyon 1-0
A marcat: Andrea Petagna 10.

Grupa F
FC Copenhaga — FC Sheriff Tiraspol 2-0
Au marcat: Pieros Sotiriou 56, Michael Lueftner 59.
Cartonaș roșu: Jairo (Sheriff) 69.
Ziguy Badibanga (Sheriff) a ratat un penalty în min. 78.

FC Zlin — Lokomotiv Moscova 0-2
Au marcat: Aleksei Miranciuk 70, Jefferson Farfan 75.
Cartonaș roșu: Zoran Gajic (Zlin) 57.

Grupa G
Hapoel Beer Sheva — Viktoria Plzen 0-2
Au marcat: Lukas Hejda 28, Tomas Horava 83.

FCSB — Lugano 1-2
Au marcat: Harlem Gnohere 60, respectiv Fabio Daprela 3, Balint Vecsei 32.

Grupa H
Arsenal Londra — BATE Borisov 6-0
Au marcat: Mathieu Debuchy 11, Theo Walcott 37, Jack Wilshere 43, Denis Poliakov (autogol) 51, Olivier Giroud 64 — penalty, Mohamed Elneny 74.

Steaua Roșie Belgrad — FC Koln 1-0
A marcat: Slavoljub Srnic 22.

Grupa I
Vitoria Guimaraes — Konyaspor 1-1
Au marcat: Ali Turan (autogol) 77, respectiv Mehdi Bourabia 15.

Olympique Marseille — Red Bull Salzburg 0-0

Grupa J
Zaria Lugansk — Athletic Bilbao 0-2
Au marcat: Aritz Aduriz 70, Raul Garcia 86.

Hertha Berlin — Ostersunds FK 1-1
Au marcat: Peter Pekarik 61, respectiv Sotirios Papagiannopoulos 58.
Brwa Nouri (Ostersunds FK) a ratat un penalty în min. 78.

Grupa K
Zulte-Waregem — Lazio Roma 3-2
Au marcat: Nill De Pauw 6, Michael Heylen 60, Aaron Leya Iseka 83, respectiv Felipe Caicedo 67, Lucas Leiva 76.

Vitesse Arnhem — Nice 1-0
A marcat: Luc Castaignos 84.

Grupa L
Vardar Skopje — Rosenborg Trondheim 1-1
Au marcat: Ytalo 9, respectiv Nicklas Bendtner 45 — penalty.

Real Sociedad — Zenit Sankt Petersburg 1-3
Au marcat: Willian Jose 58, respectiv Aleksandr Ierohin 35, Branislav Ivanovic 64, Leandro Daniel Paredes 85.

Legendă: M — meciuri, V — victorii, E egaluri, Î — înfrângeri, GM — goluri marcate, GP — goluri primite, P — puncte.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

Comentarii

Adauga un comentariu

Adauga comentariu

Nume*

Comentariu