Gaz Metan Mediaș s-a impus cu 1-0 in meciul din deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe: Golul a fost inscris pe finalul partidei

Postat la: 10.11.2019 18:16

Gaz Metan Mediaș s-a impus cu 1-0 în meciul din deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe, din cadrul etapei cu numărul 16 din Liga 1. Reușita care a făcut diferența a venit pe finalul disputei, anunță MEDIAFAX.

Oaspeții au înregistrat prima victorie în campionat, după trei etape în care au acumulat doar două puncte. Succesul plasează echipa lui Edi Iordănescu pe locul șase, ultimul care asigură calificarea în play-off la finalul sezonului regulat. Gaz Metan Mediaș a dominat partida de la Sf. Gheorghe încă din start. În prima repriză a avut o posesie mai bună, transformată în ocazii importante de gol, dar Nicolao Dumitru și Ely Fernandes, cei mai periculoși oameni de atac, nu l-au putut învinge pe Roland Niczuly.

Insistențele medieșenilor au fost răsplătite în minutul 83. Fernandes a primit o pasă în careu, a driblat un adversar, a șutat și portarul a respins în față balonul. Acesta a ricoșat la mijlocașul Darius Olaru care a avut de îndeplinit o simplă formalitate și a adus cele trei puncte echipei.

Sepsi a ajuns la șase meciuri fără victorie în campionat, perioadă în care a acumulat doar trei puncte. Deși la începutul Ligii 1 își propunea calificarea în play-off, acum e la distanță considerabiă de poziția a șasea, la 10 puncte. Sepsi este pe locul 11 după 16 etape, cu 16 puncte.

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly – Kilyen, Bouhenna, Barisic, Konongo – I. Fulop, Velev, Flores – Gal-Andrezly, Karanovic, Carnat

Rezerve: Fejer, Safranovic, Ștefănescu, Dimitrov, Salli, R. Deaconu, Tincu

Gaz Metan: Pleșca – R. Romeo, Larie, M. Constantin, Velisar – Fofana, Droppa – Olaru, N. Dumitru, Ely Fernandes – S. Buș

Rezerve: Chamed, Drăghici, N. Roșu, R. Popa, Pleașcă, Trif, Ricardo Batista.