Gaz Metan Mediaș s-a impus cu 1-0 cu FC Voluntari

Postat la: 03.12.2019 20:15

Gaz Metan Mediaș s-a impus cu 1-0 în meciul de pe teren propriu, cu FC Voluntari, din etapa a 19-a a Ligii 1. Singura reușită a venit pe final, în minutul 80, prin atacantul Sergiu Buș, potrivit Mediafax.

Gaz Metan Mediaș avea nevoie de victorie în fața ultimei clasate, pentru a păstra ecartul față de echipele care vor să o detroneze de pe locurile de play-off. Echipa lui Edi Iordănescu a început mai greu duelul cu Voluntari, dar ulterior a început să pună presiune și a avut câteva ocazii de gol. Pe finalul primei reprize, gazdele puteau să primească o lovitură de pedeapsă, după o cădere în careu a lui Darius Olaru, dar centralul a considerat că mijlocașul a simulat. Faza s-a încheiat cu cartonaș galben pentru Olaru.

Mediaș a ieșit mai motivată de la cabine și a fost mai activă pe faza de atac. În cele din urmă a venit și golul, cu 10 minute înaintea finalului. Serbiu Buș a marcat din pasa lui Mihai Velisar și a adus cele 3 puncte medieșenilor.

Echipele de start:

Mediaș: Pleșca – Romeo, Larie, M. Constantin, Velisar – Fofana, N. Roșu – Olaru, Dumitru Cardoso, N. Chamed – S. Buș

Voluntari: Rîmniceanu – Struna, Balaur, Armaș, A. Vlad – Căpățână, Gorobsov, Laidouni – I. Gheorghe, C. Țîră, Mățan

Succesul o menține pe Mediaș pe locul 5 în Liga 1, la 4 puncte peste locul 7, primul care nu asigură prezența în play-off. Voluntari rămâne pe ultimul loc, cu 8 puncte. În etapa a 20-a, Mediaș joacă în deplasare cu FCSB, iar Voluntari primește vizita echipei Viitorul Constanța.